05.03.2018.

KWIATY DLA ALGERNONA

Monodram w wykonaniu Tomasza Błasiaka - I nagroda na 36 Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora.

Reżyseria - Rafał Sisicki
Scenografia - Hubert Wurzel
Muzyka - Michał Górczyński

Inspicjent - Marek Gorzkowski

OPIS
Charliego Gordona poddano niezwykłemu eksperymentowi, który ma spowodować wzrost jego inteligencji. Podany środek zaczyna działać rewelacyjnie. Ociężały ignorant Charlie zmienia się w błyskotliwego erudytę, który zaczyna górować nie tylko nad doświadczalną myszą Algernonem, ale też nad całym swoim otoczeniem. Tylko czy Charlie Gordon stanie się przez to bardziej szczęśliwy?
                                                                                                    Spektakl przygotowany w koprodukcji z DG Rafał Sisicki.
RECENZJE
Od Tomasza Błasiaka nie sposób oderwać wzroku. To niezwykła rola, gdyż przy tego typu zadaniach aktorskich każdy fałszywy krok osuwa postać w błazeństwo lub też w banał czułostkowości. Błasiak jest jak najbardziej wiarygodny zarówno w scenach umysłowego niedorozwoju, jak i w momentach intelektualnych wzlotów (...).
                                                                                                     Janusz R. Kowalczyk, Rzeczpospolita, 13.04.2007

NAGRODY
- Grand Prix na II Olsztyńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora „SOLO”, za rolę w monodramie „ Kwiaty dla Algernona” (luty 2014).
- Nagroda na 42. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu za rolę w monodramie: „SEBASTIAN X” (październik 2013).
- Pierwsza nagroda na 36 Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora za rolę Charliego Gordona w monodramie „ Kwiaty Dla Algernona”(2007 r.)
- Nagroda fundacji „Świat na Tak” oraz tytuł Ambasador Dobra.

Tomasz Błasiak - Ukończył warszawską Akademię Teatralną w roku 2004. Współpracował z Teatrami: Scena Prezentacje oraz Teatrem Powszechnym w Warszawie. Szerszej widowni znany jest z serialu Samo życie, Czas Honoru i inne. W Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera zadebiutował w gościnnym spektaklu „Kwiaty dla Algernona”, za który otrzymał pierwszą nagrodę na 36. Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora. Do zespołu Teatru Powszechnego dołączył w kwietniu 2008 roku. Jest cenionym aktorem dubbingowym. W 2012 roku brał udział w nowatorskim projekcie „Teatr w klasie”, w ramach którego przygotował monodram Sebastian X w reż. Grażyny Kanii. Obecnie jest aktorem Teatru Polskiego w Warszawie.

Kwiaty dla Algernona powstały pierwotnie jako opowiadanie, które błyskawicznie zyskało niebywałą wprost sławę. Autor na podstawie opowiadania stworzył przejmującą opowieść - jej bohatera, Charliego Gordona, poddano niezwykłemu eksperymentowi, który miał spowodować wzrost jego inteligencji. Historia jest głębokim studium psychologicznym, a zarazem współczesnym moralitetem.
Kwiaty dla Algernona miały w USA ponad 130 wznowień!