O nas

Centrum Teatru Muzyki i Tańca
filia Kutnowskiego Domu Kultury

Centrum Teatru, Muzyki i Tańca, będące filią Kutnowskiego Domu Kultury, znajduje się w wyremontowanym budynku dawnego Domu Dochodowego Straży Ogniowej pochodzącego z początku XX wieku. Realizacja tej inwestycji dofinansowana została ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Kutno na realizację projektu otrzymało z Unii Europejskiej ok. 2,4 mln zł.

Budynek Centrum jest jednym z niewielu ocalałych w zawierusze historii zabytkowych obiektów w naszym mieście, który prawie przez cały czas istnienia nie zmienił swojego pierwotnego przeznaczenia. Wybudowany przy wsparciu społeczności lokalnej miał, poprzez krzewienie kultury lokalnej i propagowanie kultury narodowej, budować jej wspólnotę i świadomość.

To tutaj odbywały się najważniejsze wydarzenia kulturalne, patriotyczne a także rozrywkowe i towarzyskie naszego miasta. Dom Dochodowy był także miejscem, gdzie kwitło aktywne życie teatralne Kutna. Tutaj odbywały się spektakle teatralne przygotowywane przez mieszkańców (min. Kutnowskie Towarzystwo Miłośników Sceny, Towarzystwo Teatralno-Muzyczne, Teatr im. Aleksandra Fredry) oraz objazdowych trup teatralnych z Zelwerowiczem, Adwentowiczem, Szyfmanem, Junoszą-Stępowskim czy Osterwą na czele.

Obiekt został odrestaurowany i odnowiony w duchu historycznym – pod nadzorem konserwatora odnowiono polichromię na suficie i na balustradach balkonów. Pochodzące z 1908 roku malowidło na plafonie przedstawia Terpsychorę - muzę tańca i pieśni sięgającą po lirę, którą podaje jej amor.

Elementy na balustradach loży przedstawiają instrumenty muzyczne i atrybuty strażackie. Jako współczesna placówka kulturalna Centrum posiada nowoczesny sprzęt audiowizualny, technikę sceniczną, projektor kina cyfrowego oraz nagłośnienie w odpowiedniej technologii. Utworzenie Centrum Teatru Muzyki i Tańca w tym właśnie miejscu daje mocne fundamenty i podłoże tradycji dla wszystkich planowanych przez form aktywności artystycznej. Centrum ma być miejscem dla prezentacji kameralnych spektakli teatralnych (min. naszych grup artystycznych: Grupa Teatralna "od jutra", Teatr "Puszek"), recitali muzycznych, wystaw plastycznych i seansów filmowych, które będą uzupełnieniem i poszerzeniem oferty kulturalnej Kutnowskiego Dom Kultury. Idąc za ideą twórców Domu Dochodowego Centrum będzie miejscem kontaktu, dialogu i współpracy z organizacjami społecznymi, pozarządowymi, stowarzyszeniami, placówkami edukacji i upowszechniania kultury.

Będzie nam niezmiernie miło gościć Państwa w naszych progach!

Krzysztof Ryzlak - kierownik CTMiT

Zobacz nasze wizytówki promocyjne

 
 

Odwiedziło nas już ...

121139 gości