09.11.2019.

Piosenki Jacka Kaczmarskiego,

Piosenki Jacka Kaczmarskiego. Czas: 80 minut.

Dwuczęściowy koncert, na który składają się utwory z wydanej na przełomie 2018/2019  płyty „Mój Zodiak” oraz wybór  piosenek Jacka Kaczmarskiego, poruszających tematykę wolności oraz zachowań jednostki w sytuacji jej ograniczenia (nie gramy „Murów”, ani „Obławy”).

W programie „Mój Zodiak” Mateusz Nagórski umuzycznił wiersze Jacka, do których za życia poety kompozycje nie powstały. Tylko 3 utwory z tego cyklu - Baran, Panna i Żegluga funkcjonowały jako piosenki i właśnie one stały się inspiracją do oprawienia całości.   Wiersze pochodzą z końca lat 80-tych  Piosenki z programu „Jacek Kaczmarski o wolności” stawiają pytania o to, co z odzyskaną wolnością można i należy robić , przyglądają  się czasom po transformacji ustrojowej w 1989 roku, a także wpływom mechanizmów dziejowych na czasy współczesne. Operując często na konkretnych przykładach historycznych - przekazują ponadczasowe prawdy o świecie i ludzkiej naturze. 

Forma duetu odwołuje się do tradycyjnej, akustycznej konwencji, gdzie nietrudno o skojarzenia z wykonaniami samego poety, na którego artystycznej drodze fortepian (Zbigniewa Łapińskiego) spełniał ogromną rolę, znacznie wykraczającą ponad określenie „akompaniament”. Mateusz i Miłosz, prowadząc równorzędny dialog, eksplorują muzyczne granice, którymi są jedynie słowa oraz przypisane muzykom instrumenty