10.03.2018.

W świetle łuczywa i w słońcu

Wernisaż wystawy prac Marii Jędrzejczyk z Gdańska.

 

Wystawa czynna do 5 kwietnia 2018r.

O wystawie „ W ŚWIETLE ŁUCZYWA I W SŁOŃCU”
Autorka przedstawia trzy rodzaje prac malarskich; obrazy olejne, pastele oraz prace, które powstały przy pomocy komputera, na dotykowym ekranie,  w programie Paint. Przywoływanie do życia postaci z przeszłości jest tematem jej prac malarskich - pasteli i prac olejnych.
Fascynuje ją moda, która panowała  w dawnych wiekach, oraz jej związki z otoczeniem, architekturą i obyczajowością. Pokazanie, przy pomocy pasteli,  postaci w kryzach, pludrach, perukach i czepcach,  to próba „rekonstrukcji” postaci  - w kontekście architektury Gdańska (zrujnowanego w ponad 90% w roku 1945), który został odbudowany   w duchu siedemnastego wieku.   Postacie, charakterystyczne dla danej epoki,  mogłyby się, oczywiście pojawić nie tylko w Gdańsku, ale w dowolnym miejscu w Polsce i w Europie.
Obrazy olejne sięgają swą tematyką do czasów bardziej odległych, do średniowiecza -  do strojów rycerskich, do kapturów i habitów,  do architektury romańskiej i gotyckiej.
W sztuce nie ma postępu. W rozwoju cywilizacji – owszem – stąd tytuł wystawy.
O autorce:
Maria Jędrzejczyk ukończyła Wydział Architektury Wnętrz i Projektowania Plastycznego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w 1974 r. Zajmuje się pracą twórczą, dydaktyczną i społeczną. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą; w Holandii, Szwecji, Szwajcarii, Togo, Brazylii, USA, Japonii.
Za  realizacje  witraży w kościołach w Afryce otrzymała medal GLORIA ARTIS, a za organizowanie happeningów plenerowych z udziałem młodzieży Ministerstwo Kultury uhonorowało ją  odznaką ZASŁUŻONY DZIAŁACZ KULTURY .
W obszarze Jej artystycznych pasji mieści się również wszystko to, co jest związane z historią i architekturą Trójmiasta – jako przewodniczka PTTK chętnie i w barwny sposób dzieli się swą niezwykłą wiedzą.