06.10.2017.

ROSIE

"Rosie" PRAPREMIERA spektaklu teatralnego Teatru Vis a Vis z Krakowa. W ramach X Festiwalu Szaloma Asza.

Teatr VIS AVIS / Katarzyna Ryrych / „ROSIE”

Porywająca historia żydowskiej nauczycielki tańca wplątanej w wojenny koszmar.

Rosie Glaser - piękna, odważna, samodzielna. Zdolna tancerka, kobieta sukcesu z dobrej rodziny, dla której mężczyźni tracili głowy. I drugi portret: Rosie Glaser - prześladowana, zdradzana, osadzana w obozach Żydówka. Odważna i samodzielna. I wciąż, pomimo szalejącego wokół ludobójstwa, rozchwytywana przez mężczyzn. Przez lata nikt nie wiedział o jej niezwykłej historii. O obozach, tańcu i modelowaniu. O romansie z SS-manem i cudownym ocaleniu.

Po wielu latach opowieść swojej ciotki  zrekonstruował Paul Glaser. Dotarł do głęboko skrywanego sekretu własnej rodziny. Minęły lata zanim Paul dotarł do swojej ekscentrycznej krewnej, która zdecydowała się wreszcie zdradzić mu, kim jest i co działo się z nią podczas II wojny światowej.

To, co usłyszał Paul, to niesamowita historia niezłomnej kobiety, która własnym uporem i wewnętrzną siłą pokonała niemal wszystkie przeciwności losu.

Sztuka Katarzyny Ryrych i spektakl Bartłomieja Piotrowskiego nie są adaptacją książki Paula Glasera. Są raczej inspirowane niezwykłą historią niezwykłej kobiety i artystki, jaką była Rosie… Są autorską kreacją artystyczną twórców spektaklu, wytworem wyobraźni autorki sztuki i reżysera spektaklu.

Rosie uczyła tańca w całej zachodniej Europie. Nim skończyła dwadzieścia pięć lat, zdążyła stracić ukochanego w wypadku lotniczym, poślubić niewłaściwego mężczyznę i znaleźć pocieszenie w ramionach innego. Gdy do władzy doszli naziści, przeszła przez kilka obozów koncentracyjnych, ale energia, niewiarygodna zaradność i żywiołowy urok pozwoliły jej przetrwać - lekcje tańca udzielane esesmanom stały się przepustką do życia. Spośród tysiąca dwustu osób, które przybyły jednym transportem wraz z nią do hitlerowskiego obozu w Auschwitz, przeżyło jedynie osiem.

Pomysł na sztukę i spektakl zrodził się na planie filmowym, kiedy to Bartłomiej Piotrowski reżyserował odcinek poświęcony Rosie w ramach serialu „Strażnicy Pamięci” dla telewizji Discovery Historia.

Sztukę napisała Katarzyna Ryrych – krakowska artystka: pisarka, poetka i pieśniarka. Wielokrotnie nagradzana autorka powieści dla dorosłych i młodzieży oraz tomików poetyckich. Zajmuje się literaturą, malarstwem i muzyką.

Reżyserem spektaklu jest Bartłomiej Piotrowski - reżyser specjalizujący się w kameralnych formach teatralnych, zwłaszcza wokalnych, tanecznych i muzycznych.