13.10.2018.

Pan Tadeusz '18

Spektakl w ramach KUTNOWSKICH SPOTKAŃ TEATRALNYCH
„Pan Tadeusz’18” w realizacji Witolda Szulca ze studentami bydgoskiej Akademii Muzycznej, której motywem przewodnim jest szukanie wspólnych elementów różnorodnych stylistyk muzycznych, bazujących na jednolitym materiale literackim.

O tym się Mickiewiczowi nie śniło, kiedy chciał, żeby Jego „Pan Tadeusz” pod strzechy zbłądził. Nie mógł przewidzieć, że będą go czytać studenci z ekranów smartfonów, a potem wyśpiewywać z taką naturalnością i swobodą, jak największe hity muzyki swoich czasów – tej bardziej i mniej popularnej, operowej, jazzowej i każdej innej. I to ona stanie się dla nich kluczem do zrozumienia poematu.
Świat muzyki jest pojemny i sprawiedliwy. Nie ma w nim gatunków lepszych i gorszych. Opera i reggae nie leżą na przeciwległych biegunach, podobnie jak klasyczny utwór na chór mieszany i rap. W spektaklu „Pan Tadeusz’18” różne gatunki muzyczne łączą się ze sobą, jak w najlepszym przepisie na …bigos. Ta potrawa zresztą, a ściślej jej opis w poemacie Mickiewicza, stała się pretekstem dla jednej ze scen spektaklu. Okazuje się, że bigos może być po białorusku, niemiecku, ukraińsku, a nawet…po francusku.  
- Przedstawienie powstało z pasji do muzyki i teatru, z mojego zauroczenia genialnymi fragmentami wyjątkowo muzycznego „Pana Tadeusza” – mówi Witold Szulc, reżyser i autor scenariusza, profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. I dodaje: „Chciałem porwać studentów z pozornie odległych światów opery i jazzu, w nieznaną, ryzykowną, szaloną i trudną podróż. Wspierali mnie w tym doskonale kompozytorzy - Paweł Grajnert i Tomasz Świerk”.
Przedstawienie „Pan Tadeusz’18” znalazło się w programie tegorocznego Operowego Forum Młodych, towarzyszącego XXV Bydgoskiemu Festiwalowi Operowemu. Zostało też zakwalifikowane do IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” (2018/2019). Po raz pierwszy w dziejach konkursu uwzględniono spektakl, który powstał w Akademii Muzycznej! I w dodatku jest to jedyna w konkursie realizacja studencka, pozostałe spektakle powstały w profesjonalnych teatrach m.in. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Nowym w Poznaniu, Teatrze im. Słowackiego w Krakowie czy Teatrze Ateneum w Warszawie.   Przedstawienie zaprezentowano również podczas „Przygrywki” Ogólnopolskiego Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych. Student, Mateusz Wiśniewski, otrzymał nagrodę za kreację aktorską, a Paweł Grajnert za skomponowanie i nagranie klasycznej części muzyki do spektaklu.

Obsada:
Kacper Andrzejewski
Krzysztof Bobel
Emilia Hamerlik
Klaudia Kordubska
Rafał Kuźma
Dorota Nowak
Paulina Nowak
Milena Piotrowska
Wiktoria Wizner
Antoni Zamudio-Zeidler

Reżyseria: Witold Szulc
Scenariusz na podstawie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza: Witold Szulc
Muzyka: Paweł Tomasz Grajnert i Tomasz Świerk
Układ poloneza: Anna Smęda
Realizacja dźwięku: Tomasz Terpiński
Światło: Paweł Tomasz Grajnert