16.02.2019.

Walentynki w Centrum

Program poetycko-muzyczny z okazji Walentynek.
Dariusz Jakubowski,Katarzyna Thomas i pianista Piotr Szafraniec.

„Miłość- jest wcześniej niż  Życie
Trwa dłużej niż śmierć-jest Stworzenia

Pierwszym Aktem-głównym Aktorem
Na scenie jaką jest Ziemia.”Emily Dickinson

Kobieta i mężczyzna jest kolejnym przedsięwzięciem, z cyklu Spotkania. Tym razem Dariusz Jakubowski wraz z muzykami: śpiewaczką Katarzyną Thomas i pianistą Piotrem Szafrańcem, proponują nam lekką, poetycko-muzyczną  podróż w poszukiwaniu spełnienia w miłości. Miłosne tematy w poezji od E.Dickinson, biblijnej, zmysłowej Pieśni nad Pieśniami, szekspirowskich Sonetów, po współczesnych Szymborską, Herberta, Gałczyńskiego czy BaczyńskiegoBaudelairowskie namiętności dziewiętnastowiecznego  Paryża, peronowe rozstania Thomasa Hardy’ego,o żywcze dotknięcie przywracające sens pustej rzeczywistości opisane przez Z. Krasińskiego. Zajrzymy tez do renesansowej alkowy, by zerknąć na „dworski streaptease’’, z wdziękiem, dowcipnie uchwycony przez Johna Donne’a, a przetłumaczony przez Stanisława Barańczaka.

Ten eklektyczny patchwork jest świadomym wyborem również w muzyce. Obok legendarnego motywu z filmu Michela Legranda  Kobieta i mężczyzna , równie popularnych tematów z  Love story  czy Amelii, melodii Marka Grechuty, My way z repertuaru Franka Sinatry, usłyszymy też popularne w artystycznych salonach paryskiej bohemy miniatury/etiudy Ericka Satie,  miłosną arię Mimi z Cyganerii Pucciniego, czy neoromantyczną pieśń Ryszarda Straussa.

Kobieta i mężczyzna… to wspólna z widzami podróż przez style i epoki, mieszająca formy, by tym bardziej wydobyć sens, bo formy i kostiumy się zmieniają, a archetypiczny sens pozostaje wieczny. Sens połączenia człowieka z człowiekiem nie w namiętnym zmaganiu, walce o dominację płci, a w harmonijnym obdarowywaniu w wolnym wyborze. Miłość, to ów szekspirowski (…)„znak wzniesiony wiecznie nad bałwany, bez drżenia w twarz patrzący sztormom i cyklonom/gwiazda zbłąkanych łodzi.”Przychodzi spoza czasu i przestrzeni, z innego porządku, ale tu na ziemi ma się urealnić.