04.12.2017.

PROJEKT: BOLERO

Mikołaj Mikołajczyk – reżyser i choreograf „Projektu Bolero”.
21 osobowa grupa tancerzy-amatorów z Grupy Spektaklowej GS Zakrzewo oraz gościnnie zatańczą: Edyta Herbuś, Justyna Kalbarczyk, Łukasz Rochna.

„Projekt: Bolero” czyli tzw. projekt uchodźczy to siódmy spektakl Grupy Spektaklowej GS Zakrzewo. Tym razem punktem wyjścia stał się utwór „Boléro” Maurice’a Ravela z 1928 roku, napisany na zamówienie tancerki Idy Rubinstein. To jedno z najsłynniejszych dzieł muzyki klasycznej na świecie, inspirowane hiszpańskim tańcem ludowym o tej samej nazwie. Wykonywane w salach koncertowych, na scenie – w choreografiach twórców z całego świata (najsłynniejsza realizacja – balet Maurice'a Bejarta z 1961 roku), wykorzystywane jako podkład filmowy... „Boléro” stało się ponadczasowym komunikatem, uniwersalną opowieścią o człowieku, opowiedzianą językiem dźwięków.

Opowieść ta była wielokrotnie przetwarzana, modernizowana, aktualizowana. Dziś chcemy przedstawić ją w kontekście niepewności, niejednolitego społeczeństwa, w którym pojawiają się inni, obcy, imigranci, uchodźcy.

Uniwersalna opowieść, jaką jest „Boléro” to schemat, który pokazuje, w jaki sposób możemy działać. Skorzystanie z niego umożliwia zapobieganie niektórym rodzajom końców świata.