19.11.2018.

Historia Jednego Przeboju

Zapraszamy na programy muzyczne zrealizowane przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

14. "Stacja Kutno"

W programie „Muzeum Polskiej Piosenki, czyli historia jednego przeboju” wraz z gwiazdami m.in. Ireną Santor, Haliną Frąckowiak, Magdą Umer, Zbigniewem Wodeckim oraz dziennikarzami muzycznymi Piotrem Metzem, Hirkiem Wroną, czy Tomaszem Żądą wspominać będziemy wielkie polskie przeboje. Historie utworów przybliżają także autorzy tekstów, np. Jacek Cygan, oraz kompozytorzy, np. Juliusz Loranc. Program emitowany jest w TVP Rozrywka.
Widzowie poznają historie popularnych, lubianych i ważnych polskich piosenek m.in. „Motylem jestem”, „Aleja gwiazd”, „Pamiętajcie o ogrodach”, „Za dziesięć minut trzynasta”, „Czerwony jak cegła”, „Scyzoryk”, czy „Normalnie o tej porze”. Program uzupełniają telewizyjne materiały archiwalne, które pozwalają na analizę utworu w różnych jego odsłonach. – Najlepsze pomysły na utwory przychodzą mi do głowy gdy jest ciemno. Gdy szlagwort piosenki „Za zdrowie pań” przyszedł mi do głowy od razu zanotowałem go i przekazałem Jarkowi Kukulskiemu, on go rozwinął i tak narodził się ten przebój – wspomina Edward Hulewicz, którego piosenka również będzie tematem jednego z odcinków programu.

 „Mamy wiele świetnie napisanych piosenek, przebojów, które przez lata się nie starzeją i których słuchają coraz młodsze pokolenia. Trudno mi wymienić ten jeden ukochany, ale ostatnio często wracam do twórczości Wandy Warskiej. Uważam, że to świetnie napisane i zaśpiewane piosenki. Czy jest przepis na przebój? Myślę, że nie ma, wszystko zależy od twórców, ale i od szczęścia” – mówi Elżbieta Zapendowska.