II Świat Muzyki

Centrum Teatru Muzyki i Tańca
filia Kutnowskiego Domu Kultury

“CIAO CIAO BAMBINA”

MONODRAM MUZYCZNY INSPIROWANY ŻYCIEM MARINO MARINIEGO

Monodram muzyczny “Ciao Ciao Bambina” to podróż przez historię włoskiej piosenki i utwory dobrze znane polskiemu odbiorcy. Bohater wspomina swoje życie i drogę artystyczną, prowadząc nas przez trzy dekady XX wieku. Towarzyszymy mu w podróży promem wycieczkowym do Stanów Zjednoczonych końca lat 40 -tych, gdzie poznajemy klimat nowojorskiej Małej Italii. Po powrocie do Europy, widzowie udają się w towarzystwie Marino Mariniego do kabaretów Neapolu i Rzymu, a także paryskiej Olimpii, gdzie biorą udział w jego wielkim sukcesie nad Sekwaną. Spora część spektaklu koncentruje się na ogromnym sukcesie, jaki Marino Marini odniósł w Polsce. Poznajemy historię jego wielkiej popularności nad Wisłą oraz genezę słynnej diety Twist, którą tam spopularyzował. Narrację niezwykłego ambasadora włoskiej piosenki w Polsce wspaniałe prowadzi, łącząc wokal z zadaniami aktorskimi, Nicola Palladini, z towarzyszeniem kontrabasu i gitary. W ciągu 70 minut usłyszymy szlagiery: ''Tu vuo fa l'americano'', ''L'Italiano'', “Azzurro”, “Marina”, ''O'sole mio'', ''Love in Portofino'', ''Volare'', “Mamma”, “Guarda che luna” czy ''Nie płacz kiedy odjadę'' i wiele innych.

NICOLA PALLADINI

Po ukończeniu w 2005 roku Akademii Musicalowej Musical Theatre Academy w Rzymie, studiował metody aktorskie Strasberg/Stanislavskji w Konstant Lee Studio u wykładowcy Ilza Prestinari z Actor Studio. Rozpoczął swoją teatralną karierę w musicalu "The Rocky Horror Show" w roli Riff Raff, a następnie brał udział w licznych musicalach we Włoszech: "Welcome to the Machine" The Pink Floyd Rock Show w roli Frank the Producer, "Alicja w Krainie Czarów" w roli Szalonego Kapelusznika, "Across the Universe", "Marcelino, chleb i wino", "Grease" oraz w roli Apostoła w światowej premierze w Sali Audiencyjnej Pawła VI w Watykanie muzycznego spektaklu "Maria z Nazaretu". W 2011 roku zadebiutował w Polsce w głównej roli Mistrza Ceremonii w musicalu "CABARET" w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego, w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku. W 2012 roku w Teatrze Muzycznym w Poznaniu wystąpił w musicalu "Kiss Me, Kate" w głównej roli Fred'a Grahama/Petruchio. W 2013 roku Nicola Palladini mozna bylo zobaczyc w roli Saszy, w inscenizacji ''Skrzypka na dachu'' w Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu. Obecnie aktor związany jest z Teatrem Muzycznym w Łodzi, gdzie gra m.in. w "Jesus Christ Superstar" oraz "Sen nocy (nie)letniej".


Maciej Fortuna – Słowiański

Maciej Fortuna – trąbka, elektronika, instrumenty różne (eufonium, okaryna, fluegelhorn, piano fender rhodes);

Wojciech Świeca – gitara, elektronika;

Marina Terlecka – bandura, śpiew;

Alicja Fortuna – waltornia, śpiew;

Andrzej Konieczny – perkusja, elektronika

Zespół Macieja Fortuny to międzynarodowa formacja młodych artystów patrzących na muzykę inaczej niż poprzednie generacje. Dzięki związkom ze współczesną muzyką młodego pokolenia ich przekaz pozostaje świeży i komunikatywny. Receptą na tą komunikatywność stało się w tym przypadku całkowite przyzwolenie na różnorodność i łączenie stylistyk w obrębie jednego projektu. Dzięki tej zmianie muzyka zespołu stała się prawdziwie uniwersalna.

Tworząc dla zespołu poszczególne kompozycje, Maciej Fortuna inspirował się głównie dziełem „Lud” Oskara Kolberga, aranżując na nowo spisane w jego księgach pieśni. Dzieło Kolberga do dnia dzisiejszego służy za niewyczerpane, a często i jedyne źródło wiedzy o kulturze muzycznej naszych przodków. Przyczynia się także do odrodzenia różnych form kultury ludowej i jej przejawów, jak również zawartego w nich sposobu uczestnictwa w kulturze, opartego na poczuciu współtworzenia wspólnoty.

Na program koncertu składają się zarówno najpiękniejsze pieśni wybrane przez Macieja Fortunę z 30 tomów dzieła „Lud”, jak i kompozycje własne, inspirowane znanymi motywami, głównie z Wielkopolski. Pojawiają się także pieśni innych kultur w instrumentalno – wokalnej interpretacji.

Maciej Fortuna – polski trębacz, kompozytor jazzowy i producent muzyczny. Urodził się 13 września 1982 roku w Lesznie. W roku 2008 uzyskał tytuł magistra nauk prawnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2010 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Dwa lata później uzyskał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W 2014 roku został uhonorowany Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania przyznaną za wyjątkowe międzynarodowe osiągnięcia w obszarze współczesnej muzyki jazzowej potwierdzone uznaniem krytyków polskich i zagranicznych.

Jest jednym z najbardziej aktywnych polskich trębaczy jazzowych młodego pokolenia. Ma w swoim dorobku kilkanaście w pełni autorskich płyt, m.in.: Maciej Fortuna Quartet „Lost Keys”, Maciej Fortuna Trio: „Solar Ring”, „Sahjia” oraz „At Home”, a także albumy: „In The Small Hours”, „1”, „LIVE”, „Elektroakustyczna Transkrypcja Utworów Muzyki Filmowej Krzysztofa Pendereckiego”.

Koncertuje ze swoimi zespołami na całym świecie. Wciąż poszukuje nowych form wyrazu. Poza kreowaniem własnego języka muzycznej ekspresji i rozwijania palety brzmień Maciej Fortuna eksperymentuje z live electronics i elektronicznym przetwarzaniem dźwięku trąbki.

Obecnie wykłada jako adiunkt w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Prowadzi wydawnictwo Fortuna Music.


PROJEKT VOLODIA

Zespół Projekt Volodia powstał w 2007 roku. Miał być jednorazowym projektem, praktycznie tylko na jeden koncert, do którego pomysłodawca Janusz Kasprowicz zaprosił wrocławskich muzyków. Przedstawił on wizję zaaranżowania i wykonania utworów znanego barda i aktora Włodzimierza Wysockiego, w niekonwencjonalny i niespotykany dotychczas sposób.

Po pozytywnym i przychylnym przyjęciu przez odbiorców wydanej w 2011 r. pierwszej płyty p.t. „Piosenki Włodzimierza Wysockiego” oraz sukcesach na koncertach w całym kraju, muzycy przygotowali nowy materiał, który wypełnił drugi album p.t. „To męski świat”.

Na drugiej płycie poza brawurowo zaaranżowanymi utworami takich wykonawców jak Tom Waits, czy Leonard Cohen pojawiły się kompozycje z własnymi tekstami oraz do słów Andrzeja Bursy, czy nieznanych, frywolnych wierszy Władysława Broniewskiego.

Projekt Volodia tworzy pięciu doświadczonych muzyków wywodzących się z różnych korzeni muzycznych (rock, flamenco, jazz, piosenka literacka ) o urozmaiconym instrumentarium

Trudno sklasyfikowany gatunek muzyczny, jaki prezentuje Projekt Volodia to różnorodność stylistyk czyli połączenie charakterystycznego słowiańskiego brzmienia z anglosaskim, folk-rockowym klimatem. Uniwersalność muzyki zespołu pozwala zgromadzić na swoich koncertach publiczność w każdym wieku, od nastolatków do fanów Wysockiego pamiętających jego występy „na żywo”.

W 2010 rok koncert zespołu transmitowany był w radiowej Trójce ze studia im. A. Osieckiej.

Podczas koncertu w ramach II Festiwalu "Świat Muzyki-Muzyka Świata" zespół zaprezentuje program pod nazwą „Męski świat”, utwory Włodzimierza Wysockiego, Toma Waitsa, Tiger Lillies oraz własne kompozycje.


“Tablao Flamenco. Śpiew Muzyka Taniec”

Duch południa, porywające rytmy, barwne falbany sukni flamenco, tradycyjne wachlarze i chusty, kunszt stepu i gry na kastanietach, spontaniczna i autentyczna interakcja z publicznością – tyle wystarczy by odbyć fascynującą podróż do słonecznej Andaluzji.

Nadia Mazur – znakomita, wykształcona w hiszpańskiej Sewilli tancerka flamenco zaprosiła do wspólnego występu wiodących artystów – wybitnego śpiewaka, rodowitego Hiszpana – Jesùsa Sallabera Molina oraz doświadczonego gitarzystę i cajonistę – Andrzeja Lewockiego. Artyści stanowią doskonale zgrany zespół, który połączyła miłość do kultury i sztuki południa Hiszpanii, jej dogłębna znajomość, a także wyjątkowe poczucie istoty - “ducha” flamenco.

Łączą wyrazisty, widowiskowy taniec i emocjonalny śpiew z elegancją i smakiem gry gitarowej. Zachowują idealną równowagę między dopracowanymi choreografiami a improwizacją – niezwykle ważnym we flamenco pierwiastkiem andaluzyjskiej wolności. “Tablao Flamenco” to najpiękniejsze i najbardziej porywające elementy sztuki flamenco ułożone w ten sposób, by dać radość, zaciekawić i zaangażować słuchaczy.


REGAN QUARTET

Jak większość naszego pokolenia na początku fascynowaliśmy się muzyką The Beatles. Z tego okresu pochodzi zamiłowanie do melodyki. Później przyszedł okres wielkich zmian w muzyce rockowej i słuchaliśmy głównie Yes, wczesnych Genesis, Pink Floyd.

Równocześnie w szkole odkrywaliśmy jazz z jego głębią rytmiczną, improwizacją, nieuchwytnym swingowaniem i atmosferą. Nauka w szkole i na studiach muzycznych otworzyła nas na muzykę klasyczną. Te wszystkie kierunki mieszały się w nas i kształtowały podejście do muzyki. Z czasem ciężar zainteresowań wyraźnie przechylał się w kierunku jazzu, ale nigdy nie zapomnieliśmy i nie wyrzuciliśmy z siebie pozostałych gatunków. Nadszedł okres na odkrywanie twórczości takich muzyków jak: Miles Davis, Herbie Hancock, Chick Corea, Pat Metheny, B.B. King, Muddy Waters, ale też Yellowjackets, GRP, Michael Brecker, Keith Jarrett czy Heitor Villa – Lobos.

Najbardziej fascynuje nas melodyka, rytm i unikalne, indywidualne wyróżniające brzmienie.

Rozwój muzyki to ciągłe zmiany, dlatego też ciągle szukamy nowych środków wyrazu, czegoś co jest osobiste i niepowtarzalne a jednocześnie naturalne. Dlatego podjęliśmy się realizacji własnego projektu i własnych kompozycji. Płyta Return to Myself jest rejestracją autorskiego etapu na mojej muzycznej drodze. Wyjątkowe emocje, które towarzyszyły nagraniu tej płyty inspirują mnie do dalszych kroków i kontynuowania rozwoju własnych kompozycji i projektu muzyki Jacek Raganowicz Quartet.

W ramach wykonywania repertuaru na koncertach wykorzystujemy wiele instrumentów zarówno klasycznych, jak np.: kontrabas czy gitara klasyczna, fortepian, jak też instrumenty elektryczne czyli syntezatory, gitary basowe czy gitary elektryczne sześciostrunowe ale o różnych budowach konstrukcyjnych.

Obecnie zagramy również repertuar przygotowany na nową płytę, którą nagramy w studio za kilka dni.


TangoStan Quintet

TangoStan Quintet to zespół złożony z 5 wyróżniających się muzyków młodego pokolenia, których połączyła miłość do tanga i muzyki Astora Piazzolli. Łącząc pełne namiętności tango z elegancją i smakiem muzyki klasycznej oraz pierwiastkiem jazzowej wolności tworzymy muzykę, która pulsuje energią, przekazuje autentyczne emocje, dostarcza wzruszeń i nikogo nie pozostawia obojętnym.
Wprowadzamy w STAN, w którym TANGO przenika każdą komórkę słuchacza a serce zaczyna bić w rytm muzyki!

Karol Grzeszczuk - akordeon
Agnieszka Dancewicz - skrzypce
Justyna Służalec - fortepian
Krzysztof Kołodziej - gitara
Klaudia Baca - kontrabas

Karol Grzeszczuk
Na guzikach zna się jak nikt inny. Mógłby zarabiać miliony jako prezes fabryki guzików pozostał jednak wierny akordeonowi. Opłaciło się bo obecnie uznawany jest za jednego z najlepszych akordeonistów w kraju.
Prawdopodobnie jest kolejną inkarnacją Piazzolli. Mieliśmy szczęście, że urodził się w niedalekiej okolicy i udało się go odnaleźć.

Agnieszka Dancewicz
Zawsze ma dużo do powiedzenia.. również muzycznie. Na skrzypcach potrafi grać tak wysokie dźwięki, że słyszą je tylko delfiny. Jednak najmocniej oddziałuje na ludzi. Swoją niezwykle przekonującą i sugestywną grą potrafi głęboko poruszyć słuchacza i wprowadzić go w przeróżne stany emocjonalne - od wzruszeń po radość, od spokoju do pobudzenia. Po prostu trafia prosto w serce. Muzyka to potężna siła!

Krzysztof Kołodziej
Przez lata pełnej sukcesów klasycznej edukacji muzycznej był bezobjawowym nosicielem tanga jednak w końcu stan zaostrzył się do tego stopnia, że zaczął tangiem zarażać. Zaraził przynajmniej 4 kolejne osoby i tak powstał kwintet TangoStan.
Jego gitara i sposób gry idealnie wpisuje się w twierdzenie, że to co najważniejsze mówi się szeptem. Specjalista od subtelnych, łagodnych fraz.

Justyna Służalec
Musi panować nad ogromną liczbą strun zamkniętych w pudle dlatego pomagają jej klawisze. Statystycznie gra najwięcej dźwięków ze wszystkich a swoje niełatwe, wirtuozowskie partie wygrywa z ogromnym wdziękiem i łatwością świadczącą o jej niezwykłych umiejętnościach.
Na jej przykładzie można prześledzić stopniowe popadanie w TangoStan - z początku nieco sceptyczna wobec tanga, obecnie pochłonięta w 100% myśli o przeprowadzce do Buenos Aires.

Piotr Kucharz
Człowiek, który wraz ze swoim kontrabasem zwiedził wszelkie DŻEZy. Nigdy nie wiadomo co wyciągnie ze swojej szafy z muzycznymi pomysłami zaskakując nas nawet podczas koncertów... ale zawsze pozytywnie! Stanowi podstawę basową i fundament, na którym można budować tango. Niekiedy zamienia się w żywy metronom i dzięki Niemu nie gubimy się wśród skomplikowanych rytmów. Jednak zawsze stara się przemycić dla nas jak najwięcej dźwięków ze świata jazzu. Lubimy to!


Chudoba

Od początku istnienia grupa brała udział w wielu festiwalach i wydarzeniach kulturalnych zdobywając między innymi Grand Prix Polskiego Radia w konkursie Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”.

Zespół koncertował setki razy w całej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Reprezentował Polskę na The New Tradition EBU Folk Festival w Belgii, na targach muzycznych The Worldwide Music Expo - WOMEX. Chudoba była jedną z gwiazd Etno Cup Day w Hanowerze. Zespół koncertował w Paryżu w legendarnym klubie La Java, tym samym, w którym swoją karierę zaczynała Edith Piaf. Liczne trasy koncertowe w Norwegii, Włoszech, Niemczech, Austrii, Węgrzech, Belgii, zawsze zjednywały grupie no rzesze słuchaczy.

Chudoba to nieustanna muzyczna podróż po tym co w Europie Wschodniej najlepsze.

Chudoba to żywioł, energia i nieustanna zabawa.

W 2014 roku ukazała się najnowsza płyta - Chudoba Live, nagrana w studiu koncertowym Polskiego Radia. Z okazji 20 lat istnienia odbył się uroczysty koncert w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu.

 

SKŁAD ZESPOŁU

Gośka Otrocka - skrzypce, śpiew

Kaśka Ryszewska - śpiew, przeszkadzajki

Robert Ruszczak - śpiew, akordeon, mandolina, sopiłki

Jacek Ryszewski - gitara klasyczna, śpiew

Janusz Yano Wawrzała - bębny, śpiew


Breslauer Cocktail

Breslauer Cocktail to nowy, interdyscyplinarny projekt artystyczny. Muzycy wykonują własne electro-jazzowo-swingowe aranżacje przebojów muzyki rozrywkowej, powstałych głównie w okresie międzywojennym. Twórcy kładą nacisk na świeże brzmienia i odwołują się do awangardowej, progresywnej stylistyki. W repertuarze Breslauer Cocktail znajdują się współczesne wersje hitów muzyki estradowej, oryginalnie wykonywanych przez takie gwiazdy jak Marlena Dietrich, Zarah Laender, Hildegard Knef czy The Andrew Sisters. Grupa aranżuje w nowoczesny, indywidualny sposób również piosenki pochodzące z międzywojennych musicali i operetek. Sentymentalna bądź nostalgiczna muzyka w aranżacjach Breslauera staje się eksperymentem, muzycznym żartem, ironiczną wariacją bądź swobodną interpretacją, w której retro styl jest pretekstem dla erudycyjnej zabawy dźwiękiem.

Wielokulturowość Breslau podkreślają utwory śpiewane w wielu językach: po niemiecku, po polsku, w jidisz i po rosyjsku.

Pomysłodawcami powstania zespołu są Natalia Nikolska i Janusz Wawrzała. Idea narodziła się w 2011 roku, kiedy to artyści postanowili połączyć własne zainteresowania i poszukiwania muzyczne. Zespół rozpoczął próby w lutym 2012 roku. W marcu 2013 została wydana promocyjna płyta zawierająca cztery utwory: Wrocławska Piosenka, Dziewczyna i marynarz, Złudzenia i Bei mir bistu shein. W kwietniu nakręcony został wyjątkowy teledysk do Wrocławskiej Piosenki. Zdjęcia odbywały się we wrocławskim Teatrze Współczesnym, oraz w Domu Edyty Stein, będącym siedzibą Centrum Dialogu Kulturowego. W teledysku wystąpili gościnnie przedstawiciele wrocławskiego środowiska artystycznego i naukowego.

Breslauer Cocktail tworzą artyści o szerokich zainteresowaniach artystycznych, udzielający się w licznych projektach.

Natalia Nikolska, wokalistka zespołu, to rodowita moskwiczanka związana z teatrami w Jeleniej Górze i Wałbrzychu. Pisze teksty, tłumaczy, jest aktorką i reżyserem.

Janusz Wawrzała, założyciel i perkusista zespołu to muzyk, który od 20 lat obraca się na polskiej scenie jazzowej, etnicznej i folkowej.

Adam Głośnicki, basista, współpracuje z wieloma zespołami z kręgu jazzu, folku, flamenco i rocka.

Marcin Kuźdowicz, gitarzysta, jest kompozytorem, producentem i wszechstronnym muzykiem, szczególnie zainteresowanym improwizacją oraz poszukiwaniem niekonwencjonalnych brzmień.

Jakub Klepczyński grający na puzonie to zaangażowany w wiele projektów jazzman, otwarty na nowe interesujące dźwięki.

Szymon Danis poszukiwacz dźwięków niewystępujących w przyrodzie, twórca niecodziennych beatów. Współtworzył ostatnią płytę Justynę Steczkowskiej, współpracował z norweskim trębaczem Nielsem Molvaerem.

Muzyków połączyła miłość do Wrocławia i artystycznych eksperymentów. Razem stworzyli wybuchowy muzyczny koktajl. Pierwszy oficjalny koncert Breslauer Cocktail odbył się 29 czerwca 2013 roku na Pergoli pod Halą Stulecia we Wrocławiu. Zespół wystąpił jako gwiazda Pikniku Retro zorganizowanego w ramach obchodów setnej rocznicy otwarcia Hali.

Od tej pory zagrali na wielu festiwalach w kraju i za granicą.


Anna Gadt Oddech Północy

Anna Gadt choć urodziła się w Polsce, kraju "pomiędzy" wschodem i zachodem, wciąż ma poczucie bycia „pomiędzy“, gdyż mieszają się w niej słowiański temperament i specyficzna skandynawska melancholia. Charyzmatyczna wokalistka, w której głosie słychać nostalgię i tęsknotę, wspierana jest przez RGG trio: Łukasz Ojdana - fortepian, Maciej Garbowski - kontrabas, Krzysztof Gradziuk – perkusja. Muzycy kładą nacisk na sonorystyczne podejście do muzyki, gdzie eksponuje się nie technikę, lecz brzmieniowe właściwości utworów.

Anna Gadt jako kompozytorka i autorka tekstów, poza dźwiękami i słowem środków wyrazu poszukuje przede wszystkim w barwie, ciszy i przestrzeni. Wyraża siebie poprzez szeroko pojętą muzykę improwizowaną, w której spontaniczność i wolność wypowiedzi są celami nadrzędnymi. Anna Gadt to niespokojny duch poszukujący formy wypowiedzi poprzez słowo, dźwięk a zwłaszcza ciszę. W swojej muzyce intrygująco oscyluje pomiędzy śpiewem, szeptem I opowia- daniem. Improwizując nie boi się używać głosu w sposób sposób nietypowy Doceniona przez Billy Harpera, w 2006 roku otrzymała nagrodę główną podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych: Jazz Stuggle.

W 2008 roku ukazała się Jej debiutancka płyta: Na mojej drodze (4ever Music/Warner), którą zwróciła na siebie uwagę krytyków I publiczności. Płyta przyniosła nominację do nagrody Fryderyk w kategorii: Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku I wiele koncertów w kraju m.in.: podczas Szczecin Music Fest, gdzie rozpoczynała swoim występem koncert Suzanne Vega. Wielokrotnie udzielała się w projektach zagranicznych, m.in w ramach: Blueboat Jazz Festiwal, Saulkrasti Jazz Festiwal, Montenegro Jazz Festival.

RECENZJE:

"Jeśli szukacie nowych muzycznych doznań, czegoś nieprzeciętnego, oryginalnego, nietuzinkowego a do tego na bardzo wysokim poziomie i zwyczajnie przyjemnego koniecznie sięgnijcie po najnowszą płytę Anny Gadt „Breathing”

"Na tej płycie mamy do czynienia z doskonałą symbiozą artystów, w której nie ma podziału na solistkę i towarzyszący jej zespół. Tutaj każdy, na równi tworzy muzykę, na którą składają się przede wszystkim solowe improwizacje." 

"Breathing" to płyta do smakowania, która zachwyci, ukoi, ale i niektóre jej sekwencje skutecznie podwyższą puls. Gadt potwierdza nią swoją pozycję jednej z najbardziej interesujących polskich wokalistek jazzowych, zaś towarzyszące trio RGG udowadnia, że na horyzoncie polskich zespołów akustycznych jest jednym z czołowych."